03.06.2024 / Bezpieczeństwo, Ciągłość biznesu

Czy przeniesienie całego biznesu do chmury jest najlepszym rozwiązaniem?

Wady i zalety chmury

Z artykułu dowiesz się: Jakie są zalety i wady korzystania z chmury? Czy istnieje jedno, słuszne rozwiązanie?

Z wielu stron napływają do nas informacje i zapewnienia o plusach rozwiązania jakim jest przeniesienie biznesu do chmury. Oczywiście jest to opcja niezwykle kusząca, biorąc pod uwagę korzyści jakie niesie. Jednak jak każda decyzja i ta powinna być poprzedzona wnikliwą analizą potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.

Postaramy się zestawić zalety tego rozwiązania wraz z jego wadami oraz odpowiedzieć na pytanie postawione na początku.

Zalety korzystania z chmury

Element Możliwość tworzenia dowolnej liczby wirtualnych serwerów Element Bezpieczeństwo (szyfrowanie danych) i zaawansowane systemy zasilania awaryjnego Element Elastyczność w zwiększaniu parametrów serwerowych Element Płacisz za to z czego rzeczywiście korzystasz Element Szybki i łatwy dostęp do danych oraz wydajność Element Dostępność w różnych miejscach i z wykorzystaniem różnych urządzeń dzięki dostępowi przez Internet i bez konieczności zabierania ze sobą całego sprzętu Element Automatyczny backup Element Brak konieczności inwestowania we własny sprzęt, miejsce do jego przechowywania, a także pracowników do fizycznej obsługi serwerów Element Odpowiedzialność zapewnienia ciągłości dostępu do danych w zakresie działania infrastruktury spoczywa na dostawcy chmury

Wady korzystania z chmury

Element Dane przechowujesz u zewnętrznego dostawcy, co wpływa na konieczność dopełnienia dodatkowych warunków określonych w regulacjach prawnych dotyczących np. ochrony danych Element Ryzyko zablokowania dostępu do Twoich danych firmowych np. w sytuacji nieopłacenia przez Ciebie FV lub sporów wynikających z realizacji umowy Element Opieranie się na procedurach bezpieczeństwa stosowanych u dostawcy bez możliwości ich modyfikacji Element Ryzyko przejęcia konta np. przy słabych zabezpieczeniach lub wycieku danych Element Brak kontroli nad aktualizacjami – upgrade przeprowadzany automatycznie Element Brak dostępu do danych firmowych w razie awarii sieci Internet Element Niewielkie możliwości egzekwowania warunków umowy i dochodzenia praw zwłaszcza przy współpracy z gigantami rozwiązań chmurowych Element Wybór niewłaściwego i niesprawdzonego dostawcy chmury, który nie wywiązuje się z ustaleń zawartych w umowie, np.: nie przestrzega zasad ochrony danych i nie kontroluje dostępu do powierzonych informacji, utrudnia proces przeniesienia danych przy zmianie dostawcy Element Bariera do rozpoczęcia współpracy z potencjalnymi klientami, którzy nie chcą byś świadczył im usługi z wykorzystaniem zewnętrznej chmury

Jak widać zalety chmury kuszą, by z niej skorzystać: bezpieczeństwo, elastyczność, szybkość, dywersyfikacja ryzyka, niższe koszty. Zestawienie pokazuje jednak, że niektóre z tych zalet mogą być tylko pozorne.

Jak to jest możliwe?

Spójrzmy na bezpieczeństwo danych. Oczywiście dostawca chmury zapewni nas o szyfrowaniu danych i zabezpieczeniach w postaci zaawansowanych systemów zasilania awaryjnego, ale musimy pamiętać, że najsłabszym ogniwem ochrony danych jest człowiek. Nie mamy gwarancji, że pracownicy naszego dostawcy chmurowego wezmą sobie do serca zasady i nie przejrzą z ciekawości naszych danych, czy nie skopiują ich, by przekazać konkurencyjnej firmie.

Tak samo jest w przypadku awarii serwerów, gdzie my jako właściciele danych nic nie możemy zrobić, tylko czekać. I co nam da to, że odpowiedzialność za awarie spoczywa na dostawcy chmury, skoro my w tym czasie nie możemy prowadzić biznesu, bo nie mamy dostępu do danych? Czy wtedy rzeczywiście koszty są tak niskie jak sądziliśmy na początku?

Podsumowanie

O zaletach i wadach biznesu w chmurze można napisać całą książkę. Decyzja nie jest prosta. Nie ma jednego, słusznego rozwiązania. Chmura nie jest zła, ale nie jest też wyjściem w każdym przypadku idealnym. Wiele tak naprawdę zależy od priorytetów, skali działalności i potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Ponadto wybór odpowiedniego dostawcy chmury jest nie lada wyzwaniem. Zawsze przed taką decyzją warto skonsultować się z pracownikami działu IT, a nawet z ekspertami zewnętrznymi, którzy pomogą ocenić sytuację i dokonać odpowiedniego wyboru.

Może okazać się, że w przypadku Twojego przedsiębiorstwa sprawdzi się opcja rozwiązania hybrydowego: część danych, tych mniej wrażliwych możesz zdecydować się przenieść do chmury, a część takich jak oprogramowania sterujące wrażliwymi działami, dane o recepturach i wyjątkowych metodach produkcji przechowywać na własnych serwerach. Pozwala to na bardziej elastyczne zarządzanie danymi oraz na lepszą ich kontrolę.

Potrzebujesz pomocy w ocenie jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy?

Napisz do nas