30.06.2016 / Bezpieczeństwo, Ciągłość biznesu

Microsoft Windows Server 2003 bez wsparcia technicznego od lipca 2015

wsparcia

Z artykułu dowiesz się: Jakie mogą być skutki braku wsparcia firmy Microsoft dla wspomnianego systemu? Co należy zrobić, by się przed nimi uchronić?

W artykule zajmiemy się bardzo popularnym na całym świecie oraz powszechnie używanym do dziś w wielu firmach produktem firmy Microsoft jakim jest serwerowy system operacyjny Windows Server 2003. System wydany został trzynaście lat temu i zastąpił Windows Server 2000. Popularność zdobył między innymi ze względu na to, iż występował w wersji 32-bitowej jak i 64-bitowej, a co za tym idzie przedsiębiorstwa mogły zakupić produkt przygotowany do wsparcia małych rozwiązań jak i tych dużych. Dodatkowo Microsoft wyraźnie poprawił bezpieczeństwo produktu Windows Server 2003 w stosunku do poprzednika.

Niestety wsparcie firmy Microsoft dla produktu Windows Server 2003 zostało zakończone w lipcu 2015. Oznacza to, że od 14 lipca 2015 roku nie są udostępniane nowe poprawki zabezpieczeń, poprawki niedotyczące zabezpieczeń, bezpłatne lub płatne wsparcie techniczne i aktualizacje zawartości technicznej online.

Dla systemów, które z różnych powodów nie były gotowe do przejścia na nowszą platformę, po zaprzestaniu wsparcia, Microsoft przygotował płatną usługę wsparcia, której koszty są wyższe niż standardowa oferta tego typu.

Skutki

Działanie Windows Server 2003 w  danym środowisku po upływie daty zakończenia świadczenia wsparcia technicznego może narazić organizację i jej użytkowników na poważne zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa. Środowiska informatyczne oparte na systemach operacyjnych i produktach bez wsparcia technicznego i dostępnych poprawek są bardziej narażone i bardziej podatne na zagrożenia związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym. Może to prowadzić do łatwego ataku i przeniknięcia do sieci danego środowiska, w którym znajdują się niewspierane systemy, jego penetracji oraz kradzieży danych.

Co należy zrobić?

obecnie zaleca się jak najszybciej przeprowadzić inwentaryzację zasobów serwerowych i aplikacji oraz zaplanować przejście na nowsze platformy zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa.

W sytuacji, kiedy po wykonaniu inwentaryzacji zasobów sieciowych okaże się, że nadal w firmie posiadamy niewspierany już od ponad pół roku Windows Server 2003 należy podjąć kroki zmierzające do jego usunięcia z sieci. Oczywiście wiąże się to z przeprowadzeniem procesu przeniesienia danych i funkcjonalności serwera na nowszą wersję. Operację tego typu można przeprowadzić na co najmniej dwa sposoby:

  • aktualizację Windows Server 2003 do nowszej wersji np. Windows Server 2008 R2
  • instalację Windows Server 2012 R2, a następnie przeniesienie danych oraz usług
  • migrację zasobów Windows Server do Microsoft Azure (chmura)

Każda z opcji ma swoje wady i zalety jednakże obecnie rekomendujemy opcję drugą ze względu na istotne korzyści tego procesu. Przede wszystkim po wykonaniu operacji przeniesienia danych i usług mamy infrastrukturę opartą o najnowszą wersję produktu Windows Server. Wybór opcji pierwszej powoduje, iż nasze środowisko będzie nadal bazować na produktach wydanych kilka lat temu, a zatem za jakiś czas trzeba będzie ponownie środowisko aktualizować. Oczywiście trzeba rozważyć też migrację zasobów do chmury Microsoft Azure, jednakże należy to zrobić dopiero po skalkulowaniu kosztów oraz korzyści z tego płynących.

Z pomocą Merinosoft Sp. z o.o.

W firmie Merinosoft Sp. z o.o. pracują specjaliści dysponujący szeroką wiedzą z zakresu stosowania systemów serwerowych firmy Microsoft dysponujący certyfikatami między innymi: Microsoft® Certified Solutions Associate: Windows Server 2012, którzy mogą pomóc w doborze narzędzi oraz technologii pozwalającej przejść z Microsoft Windows Server 2003 do najnowszych produktów Microsoft jak np. Windows Server 2012 R2. Przy tym zaproponują możliwość przejścia w opcji najbardziej ekonomicznej oraz uwzględniającej Państwa zasoby, które już posiadacie. Inżynierowie sprzedaży mogą Państwu zaproponować rozwiązanie, wycenić sprzęt i oprogramowanie, jednym słowem mogą zająć się tematem kompleksowo.

Potrzebujesz wsparcia w doborze rozwiązań sieciowych oraz serwerowych?

Skontaktuj się z nami