03.11.2023 / Producenci i dystrybutorzy

Wdrożenie XEMI WMS dla firmy eksportującej artykuły spożywcze i chemiczne

Kilka słów o firmie

Polska firma zajmująca się eksportem polskich artykułów spożywczych i chemicznych do wielu zakątków świata: Europy, Ameryki Pn. i Afryki. Klientami spółki są międzynarodowe sieci handlowe, hipermarkety, hurtownie spożywcze, cash&carry. Spółka świadczy kompleksowe usługi, w których skład wchodzą m.in. zamówienia, etykietowanie towarów, organizacja transportu oraz obsługa celna.

5000m2 powierzchni magazynowej, 8 doków przeładunkowych.

 

Potrzeby

  • konieczność uporządkowania katalogu asortymentów;
  • brak systemu do obsługi magazynu i manualna rejestracja przyjęć/wydań;
  • obsługa ponad 5000m2 powierzchni magazynowej oraz 8 doków przeładunkowych funkcjonujących 24h na dobę;
  • potrzeba prowadzenia elektronicznej awizacji dostaw na konkretny dzień;
  • chęć tworzenia i operowania jednostkami od momentu przyjęcia do wydania towaru.

Dwuetapowe wdrożenie

Cały proces wdrożenia trwał około 6 miesięcy i obejmował także dostarczenie niezbędnych do pracy urządzeń, takich jak terminale i drukarki kodów kreskowych oraz budowę sieci WIFI w magazynie.

Etap I Line

wprowadzenie jasnego i spójnego systemu prowadzenia katalogu asortymentowego oraz wdrożenie terminali mobilnych do rejestracji dostaw

Etap II Line

wdrożenie systemu XEMI WMS i szkolenie uzytkowników

Spójny system prowadzenia katalogu asortymentowego

Pierwszym istotnym krokiem było uporządkowanie katalogu asortymentów. Szkolenie pracowników magazynu ze standardów znakowania towarów GS – 1 (GTIN, SSCC), wprowadzenie przemyślanych jednostek miar oraz wywołanie konsekwencji w nadawaniu indeksów i nazw asortymentów. Wszystko po to, by kolejny etap wdrożenia opierał się na rzetelnych i systematycznie wprowadzanych danych, a praca z systemem przynosiła realne korzyści.

Opracowanie struktury magazynu

Kolejny etap to analiza procesów magazynowych realizowanych w spółce i dostarczenie konkretnych rozwiązań. Określenie struktury magazynu, w tym identyfikacja specyfiki różnych stref w magazynie (m.in. chłodnia) oraz opracowanie spójnego modelu oznakowania lokalizacji magazynowych (m.in. miejsc paletowych), umożliwia dziś pozyskanie wiedzy o stanach magazynowych z dokładnością do obszarów i lokalizacji. Odpowiedź na pytanie gdzie znajduje się dany towar oraz jakie towary znajdują się w danym obszarze jest możliwa do uzyskania od ręki.

Kompletacja zamówień

XEMI WMS usprawnia pracę magazynu dzięki konfiguracji domyślnych tras kompletacji towarów. System wskazuje lokalizację danego towaru, co minimalizuje czas poświęcany na odnalezienie poszczególnych pozycji zamówienia. Aktywnie wspiera stosowanie się z jednej strony do reguły rozchodu FIFO/FEFO, natomiast z drugiej do kolejności kompletacji od towarów twardych (np. woda) do kruchych (np. chipsy). Z punktu widzenia Spółki reguły te są niezwykle istotne, gdyż w swoim asortymencie posiada ona także towary o krótkich terminach przydatności, przechowywane w szczególnych warunkach, np.: nabiał. Oprócz tego rozwiązanie XEMI WMS rozwiązuje problem kompletacji towarów o zmiennej wadze, gdzie klient nie jest w stanie zamówić dokładnej wagi, którą otrzyma.

Ważną informacją przy kompletacji zamówienia jest wiedza o dostępności poszczególnych towarów. System XEMI WMS wyświetla braki magazynowe oraz kontroluje aby nie skompletowano towaru z miejsca, z którego ma nastąpić kompletacja innego wydania. W systemie widoczne są także informacje o stanie realizacji oraz osobie kompletującej zamówienie.

W systemie funkcjonuje obsługa procesu zakupu pod konkretne zamówienie klienta. W tym celu wykorzystany został mechanizm SSCC, dzięki któremu istnieje możliwość śledzenia paczki towaru od przyjęcia do jej kompletacji.

Przyjmowanie towarów

Odtąd przyjmowanie i wydawanie towarów odbywa się przy wykorzystaniu urządzeń, a nie odręcznych notatek na dokumencie w wersji papierowej. Dane w systemie transakcyjnym pojawiają się w czasie rzeczywistym. XEMI WMS umożliwia obsługę jednostek logistycznych przy wykorzystaniu puli numeracji SSCC, zawiera także opcje wydruku etykiet logistycznych bezpośrednio z terminali mobilnych. Po przyjęciu dostawy towary ze strefy przyjęć rozkładane są w magazynie, a ruch rejestrowany w systemie. Dzięki temu rozwiązaniu klient ma pełną kontrolę nad stanem magazynowym.

Awizacja dostaw

Co istotne, XEMI WMS umożliwia przyjęcie awizowanej dostawy towarów. Pracownicy magazynu nie są już zaskakiwani nieprzewidzianymi dostawami. Nie gubią się w gąszczu informacji z kartek i e-maili. W aplikacji mobilnej widzą skąd będzie dostawa i kiedy mogą się jej spodziewać.

Dokumentacja magazynowa

System XEMI WMS pozwala na generowanie dokumentacji magazynowej przychodowej i rozchodowej oraz korekt tych dokumentów wraz ze wskazaniem lokalizacji magazynowych. Oprócz tego każdy z użytkowników posiada swój dzienny dokument imienny, w którym znajdują się ruchy wewnątrzmagazynowe przez niego wykonane. Wykorzystując metodę analizy porównawczej, klient jest w stanie określić efektywność poszczególnych magazynierów dokonujących operacji wewnątrzmagazynowych.

Wsparcie przy inwentaryzacji magazynu

System XEMI WMS umożliwia generowanie arkuszy spisowych, oznaczanie obszaru/lokalizacji dla poszczególnych pozycji. Kontroluje także zgodność spisywanego towaru i miejsca składowania wraz z definicją inwentaryzacji. Dzięki tej funkcjonalności firma zyskała pełną kontrolę nad stanami magazynowymi.

Korzyści dla firmy

  • uporządkowanie katalogu asortymentów
  • automatyzacja procesów magazynowych
  • maksymalizacja wypełnienia miejsc składowania
  • maksymalizacja wydajności magazynu poprzez optymalizację tras kompletacji zamówień, propozycje miejsc składowania,
  • minimalizacja ryzyka przeterminowania/zalegania produktów (FEFO/FIFO), poprawa rotacji towarów
  • niwelowanie ryzyka: 2 magazynierów w jednym miejscu
  • redukcja ryzyka popełnienia błędów przy przyjęciu i wydaniu towarów
  • mniej czasochłonny proces wdrażania nowych pracowników magazynu

Przekonaj się, jak możemy pomóc usprawnić pracę w Twojej firmie

Skontaktuj się z nami

Polecamy również

Case
Branża

Spółdzielnie

Wdrożone systemy

Dywidendy i udziały członkowskie

Dywidendy i udziały członkowskie w Spółdzielni Społem

Case
Branża

Wydawnictwa

Wdrożone systemy

XEMI ERP, XEMI B2B, System rozliczeń honorariów autorskich, Kartoteka projektów

XEMI ERP i B2B w popularnym wydawnictwie

Poznaj więcej wdrożeń